Jak vybrat elektrokolo

Nejste si zcela jisti, kde začít s výběrem elektrokola, nebo na jaké otázky byste se měli ptát. Nebojte se! Následující otázky Vám pomohou ve výběru elektrokola, které pak bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Výška jezdce

Zamyslete se na tím, zda budete kolo používat sám, nebo jej bude používat více členů rodiny. Pokud celá rodina, tak zakupte kolo v kompromisní velikosti rámu. Se správnou velikostí rámu vám pomůže tato tabulka:

Výška postavy (cm)
Výška rámu (palce)
150 až 155
15 - 16 "
155 až 160
16 "
160 až 165
16 - 17 "
166 až 170
17 - 18 "
171 až 175
18 - 19 "
176 až 180
19 - 20 "
181 až 185
20 - 21 "
185 až 190
21 - 22 "
190 až 195
22 - 23 "
195 až 200 a více
24 "
Dámy můžou mít pánský rám ve vel. o 1 palec menší než je uvedeno v tabulce

Hmotnost jezdce:

Pokud máte vyšší hmotnost nebo jezdíte v kopcovitém terénu, tak Vám doporučujeme zakoupit kolo se středovým pohonem, který vyrábí Bosch motor Performance Line a Yamaha.

Před nákupem elektrokola si dobře promyslete, k jakému účelu budete elektrokolo nejvíce využívat:

  • k jízdě do zaměstnání (městský provoz)
  • cykloturistika v členitém terénu na zpevněném povrchu
  • ke sportovní jízdě v terénu
  • k jízdám pro nákupy
  • k usnadnění přepravy pro seniory
Jakých vzdáleností chcete na elektrokole dosahovat?
Jakou má mít elektrokolo nosnost včetně případných zavazadel?
Jakou rychlostí chcete na elektrokole jezdit?
Jakou výbavu by Vaše elektrokolo mělo mít?
Kolik peněz jste ochotni do elektrokola investovat?
Jaký pohon preferujete?
Na trhu je velké množství různých elektrokol a my Vám pomůžme vybrat správné elektrokol právě pro Vás.

Na co si dát u elektrokola pozor?

Aby kolo splňovalo příslušné normy:

  • ČSN EN 14764 (Městská a trekingová kola - Bezpečnostní požadavky a zkušební metody)
  • ČSN EN 15194 (Jízdní kola - Jízdní kola s pomocným elektrickým pohonem - Jízdní kola EPAC)
  • atest baterie a nabíječky

Jaké jsou znaky pro levná a nekvalitní elektrokola!

Nízký skutečný výkon
Nižší dojezdová vzdálenost
Vyšší hmotnost kola
Horší zpracování
Dlouhá dobíjecí doba baterie
Pomalejší reakční doba asistence
Menší možnosti v ovládání elektroniky
Osazení levnějšími komponenty

Základní typy elektrokol

V naší nabídce najdete elektrokola horská, krosová, dámská, městská, cestovní, seniorská, skládací a dětská. Nabídku budeme postupně rozšiřovat.

Skládací – jejich hlavní a obrovská výhoda je jejich skladnost, kterou využijete při jízdě do práce, jízdě výtahem, hromadnou dopravou, jízdou s karvanem atd. Jízda na skládacích elektrokolech je pohodlná, ovšem malá kola se nehodí pro jízdu po nezpevněných komunikacích.

Městská – nejsou stavěna na cyklistické túry, ale výborně se hodí na nákup nebo projížďku městem a okolím, ale i na cestu do zaměstnání. Ocení je především lidé s horší pohyblivostí, lidé starší a lidé, kteří nepatří mezi úplné sportovní nadšence. Městská kola můžete využít jako vynikající prostředek relaxace. Kola jsou přímo přizpůsobena pohybu v městských silnicích a chodnících. Posed na městském kole je pohodlný a vzpřímený. Některé modely jsou osazeny blatníky či nosiči, pokud ne jistě můžete toto praktické příslušenství dokoupit. Na kolo se snadno a lehce nasedá a jízda je velmi komfortní. Kola jsou vyráběna s ohledy na Vaši bezpečnost, jejich design je velice moderní a údržba naprosto jednoduchá. Pokud hledáte chytré řešení jak se vyhnout dopravním zácpám a udělat něco pro své zdraví, pak je městské kolo tím správným prostředkem.

Terénní horská – využijete je v jakémkoli terénu a síla pohonu vám zajistí pohodlnou jízdu loukami a lesy v naprosté tichosti. Nemusíte být zdatným cyklistou, přesto budete v kopcovitém terénu stačit aktivním sportovcům. Tato elektrokola se vyznačují kvalitním odpružením a výborným jízdním dosahem.

Krosová, cestovní – nabízí vysoký komfort při náročné a dlouhé jízdě. Tato kola jsou vhodná jak pro pevné cesty, jako jsou městské cyklistické stezky, či okrajově silnice, tak především pro zpevněné lesní cesty a jiné přírodní cyklostezky, kterých je v naší zemi nespočetně. Kola mohou být vybaveny již od výrobce, nebo si kolo můžete sami dovybavit blatníky, nosiči a velkými brašnami.

Seniorská – jsou kola s nízkým nástupem, to znamená, rámová trubka je nízko nad zemí a lidé s nižší pohyblivostí snadněji na kolo nasednou. Tato kola jsou vidět ve vysokém počtu v západní evropě, kde jsou velice oblíbená.

Dětská – elektrokola pro děti od 8 - 12 let

Baterie

Lithium Ion (Li-Ion) baterie mají vyšší kapacitu, jsou velmi lehké a i přes vyšší cenu oproti NiMH bateriím jsou díky delší životnosti výhodnější. Ke kompletnímu nabití dochází asi 3,5 hodiny a mají minimálně 500 nabíjecích cyklů u Bosche a 700 nabíjecích cyklů u Yamahy.

Lithium Polymerové (Li-Pol) jsou komerčně užívaným typem baterií, dosud s nejlepším poměrem váha/výdrž/životnost. Baterie mají velmi nízké samovybíjení a jsou citlivé na přesné nabíjení, proto je u Li-Pol akumulátorů nutné používat pouze nabíječe, které jsou dodávané výrobcem.

Nickel Metal Hydride (NiMH) baterie nabízí vysokou kapacitu (mají více než dvakrát vyšší kapacitu oproti NiCd), možnost rychlého nabíjení a velkou spolehlivost. Baterie uživané v elektrických dopravních prostředcích jsou konstruovány až na 500 nabíjecích cyklů, pak může být repasována. Skladování těchto baterií pro elektrokolo je možné v nabitém i vybitém stavu, je ale nutné minimálně 3x v průběhu jednoho roku články několikrát nabít a vybít, jinak může dojít ke znehodnocení elektrod akumulátoru a k nevratné ztrátě kapacity. Složení baterie: Kladná elektroda - nikl, záporná elektroda - hydrid směsi kovů, elektrolyt - draselný louh.